דף הבית
אודות
פרויקטים
תעודות והסמכות
מאמרים
צור קשר
   


שלד בבניה
 הבנייה אינה מתחילה בבלוקים אלא בביסוס הבניין, שלב הביסוס הינו השלב של  הכנת הקרקע והעמדת בסיס המבנה על האדמה (כולל עבודות העפר ויציקת יסודות הבניין).
השלב הבא הוא השלד, השלד הוא חלק המבנה האחראי ליציבות המבנה והתמודדות המבנה עם כל סוגי המאמצים. לא משנה ממה עשוי שלד המבנה, הוא מורכב רכיבים שונים כגון עמודים וקורות אשר מהווים ביחד מערכת הנושאת את העומסים העצמיים של השלד יחד עם כל שאר משקלו הקבוע והשימושי של המבנה ומחזקים אותו גם כנגד כוחות חיצוניים כגון רעידות אדמה ורוחות. בניית השלד היא שלב קריטי בבנייה אשר משפיע רבות על כל שאר שלבי הבנייה וביצועו מחייב מקצועיות ודיוק מקסימליים. בנייה תקינה ומדויקת של השלד חשובה לא רק מהפן הבטיחותי אלא גם כהכנה טובה לבעלי המקצוע הנוספים. קירות ואלמנטים יצוקים נקיים וישרים יקלו על עבודות הטיח והריצוף, וכן גם יוזילו אותן. עמידה בלוח הזמנים שנקבע תוזיל את עלויות המימון.

בבניית קירות ומחיצות חלק מהקירות בבניין מהווים חלק מהשלד, חלקם נבנים מייד עם תום השלד כאלמנטים שאינם נושאים עומסים וחלק מהקירות הם מחיצות גבס או קירות קלים אחרים הנבנים בשלב מאוחר יותר. קירות המהווים חלק מן השלד נקראים "קירות נושאים" והם קירות אשר נושאים את חלק ממשקלם של התקרות ואת משקלם של הקירות הנמצאים מעליהם. ניתן לראות בקיר נושא כשילוב של שני עמודים וקורה. בבניה מלבנים כמעט כל קיר הוא קיר נושא אך בבנייה עם שלד פלדה או בטון, הקירות נבנים מבלוקי בטון לרוב אשר כל משקלם נשען על רכיבי שלד והם אינם נושאים משקל מלבד שלהם עצמם. עם זאת, גם בבנייה המודרנית נוטים לרוב לבנות קירות בלוקים שאינם נושאים אחד מעל השני כדי להקל על העומסים העלולים להיווצר ברצפה שמעליה עומד קיר ומתחתיו חלל. בבנייה העכשווית בישראל, נבנים יחסית מעט מאוד קירות נושאים והקירות היחידים הנבנים כחלק מהשלד הם קירות המרחבים המוגנים הנבנים כיציקת בטון מזוין על פי תקנים מחמירים וקירות פירי המעליות וחדרי המדרגות.
בלוקים משמשים בעיקר לבניית קירות חיצוניים ותקרות ,ומחיצות פנים בבנייה למגורים. הבנייה שלא למגורים ובמידה מסוימת גם בניית מוסדות, היא בד"כ מתועשת ובה השימוש בבלוקים הוא פחות יותר, ובמקומם נוטים לבנות מעטפת המורכבת מקירות מסך וכדומה.
שימושים נוספים לבלוקים הם בעבודות התשתית, גדרות, מחיצות אקוסטיות וכו'. באופן כללי ,בשוק הבנייה בישראל יש שלושה סוגים עיקריים של בלוקים המתחרים בניהם
.
חזור לדף מאמרים