דף הבית
אודות
פרויקטים
תעודות והסמכות
מאמרים
צור קשר
   


כיצד אבחר קבלן
אנו לקראת הגשמת חלומנו , חלום על בית פרטי, והנה החלו הלבטים והחששות, כיצד אבחר קבלן אמין מקצועי עם צוות טוב, האם אבחר קבלן על פי ההצעה הנמוכה ביותר או האם אבחר קבלן על פי ההצעה היקרה שמא הקבלן יותר איכותי?

לשם כך להלן כמה קריטריונים עיקריים לבחירת הקבלן המתאים:

  • בראש ובראשונה יש לבדוק האם הקבלן רשום ברשם הקבלנים, קבלן שאינו רשום ברשם הקבלנים אינו מתאים לביצוע עבודות הנדסיות מורכבות, קבלן רשום מתמצא בקריאת תוכניות עבודה ובכך יכול למנוע מחדלים בבניה ואף מחדלים של המהנדסים והאדריכלים עצמם, ניתן להיכנס לאתר של פנקס הקבלנים ולבדוק על פי שם ומספר קבלן האם הקבלן משתייך לקבוצה זו.
  • חשוב לשים דגש על מקצועיותו של הקבלן, לשאול את השאלות המתאימות, כמה שנים הקבלן בענף הבניה, "האם שמו הולך לפניו", יש לבקש המלצות של בתים שנבנו על ידו בעבר, לגשת לראות את המבנה ולבדוק האם יש ליקויים והאם הלקוח שבע רצון.
  • אופיו של הקבלן הוא גם כן קריטריון חשוב בבחירה, סמכו על האינטואיציה שלכם ונסו להתרשם מהקבלן, האם הקבלן נעים שיחה או טמפרמנט , לחוץ ועצבני, יש לשאול את לקוחותיו כיצד התמודד עם חילוקי הדעות ביניהם, האם תמך וענה על כל שאלה, כיצד התנהל עם עובדיו וכיצד התמודד עם מצבי לחץ וקונפליקטים, כימיה עם הקבלן מותירה חוויה חיובית בבניית הבית ומשאירה טעם טוב.
  • קריטריון נוסף הינה בדיקת ההון העצמי, בבדיקה זו ניתן לבדוק האם הקבלן יכול לעמוד פיננסית בהוצאות הבניה, האם לקבלן אין בעיות כספיות עם הבנק, בדיקת ההון העצמי חשובה מאוד למניעת מחדלים במהלך הבניה, קבלן בעל בעיות פיננסיות אינו יכול לממן את עלויות הבניה היקרות ואינו יוכל לעמוד בלוח הזמנים הצפוף, ניתן לקבל מ דו"ח פיננסי מדן אנד ברדסטריט D&B שיעזור לנו בהחלטה הראשונית והוא כולל תמצית נתונים עסקיים, הגבלת חשבונות בנק, תביעות משפטיות, אירועים חריגים ועוד...
 

שלב הסגירה עם הקבלן יכול להתבצע בשתי דרכים: דרך אחת הינה לבצע את העבודה בצורה עצמאית היינו לבחור בין בעלי המקצוע השונים: קבלן השלד, קבלן חשמל, קבלן אינסטלציה וכו',  כך שכל אחד יבצע את העבודה בצורה עצמאית, שיטה זו מצריכה המון זמן ומשאבים, היא יכולה להוזיל את עלויות הבניה אך מחד גיסא יכולה לייקר עלויות.

השיטה השניה הינה כמובן שיטת קבלן המפתח, בה אנו בוחרים את קבלן השלד שיכול גם לבצע את הגמר, שיטה זו נוחה ויעילה שכן הכל מתבצע תחת קורת גג אחת, יש אדם אחד שניתן לפנות אליו בכל בעיה בתקווה שזהו אדם שסומכים עליו שיטפל בבעיות באופן מיידי ומקצועי.

אין ספק שלבחירת הקבלן ישנה משמעות חשובה ואנו צריכים לבדוק את נתוניו האישיים ולא להסתמך על קבלנים המציעים את ההצעות הזולות ביותר, "מה שזול יקר", קבלנים בעלי הצעות זולות במיוחד מבצעים קיצורי דרך בבניה ודרך ביצוע הבניה תהא בצורה לקויה מה שיצריך אותנו בדיעבד לתקן, להחליף, לסתום וכו' וכו'...

לכן נא בדקו לא עשר אפילו עשרים פעמים לפני ההחלטה הראשונית בבחירת הקבלן.

 

בברכה,
אהרון חייק - הנדסה ובנין

קבלן רשום 20614
 

 

 
חזור לדף מאמרים